021-91300510

تماس رایگان

آموزش تغییر DNS های دامنه در ایرنیک

آموزش تغییر DNS های دامنه در ایرنیک

نحوه تغییر DNS های یک دامنه در ایرنیک

آموزش تغییر DNS های دامنه در ایرنیک

در این آموزش شما با نحوه ی تغییر DNS های دامنه در ایرنیک آشنا خواهید شد. در برخی مواقع نیاز است DNS های دامنه ی خود را تغییر دهیم . برای مثال با خرید هاست جدید از میزبان فا می بایست DNS های خود را مطابق DNS های ارسالی در ایمیل اطلاعات اکانت خود تنظیم نمایید.

اما DNS چیست ؟

 به صورت مختصر DNS یا Domain Name System یک پروتکل شناخته شده در عرصه ی شبکه های کامپیوتری و خصوصا اینترنت می باشد. کار DNS، تبدیل نام دامنه هایی مانند Google.com یا Javanserver.com به IP می باشد. در یک تعریف کلی، DNS جهت تبدیل نام دامنه به آدرس IP می باشد و وظیفه ی اصلی DNS ارتباط بین آدرس های IP، نام سیستم کاربران و وب سایت ها و حوزه های مربوطه می باشد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد DNS و عملکرد آن می توانید از آموزش «DNS» استفاده نمایید.

قبل از ادامه ی آموزش لازم است در ابتدا برای کاربرانی که به اندازه ی کافی با ایرنیک و نقش آن در دامنه ها آشنایی لازم را ندارند توضیح مختصری در این زمینه داده شود و پس از آن با نحوه ی تغییر DNS دامنه در ایرنیک آشنا خواهیم شد.

ایرنیک چیست؟

پایگاه فیزیک نظری ایرنیک IRNIC ؛ کارگزار ثبت دامنه درایران می باشد که ارائه دهنده ی انواع شناسه های نیک یا NIC-Handle به کاربران می باشد. برخلاف دامنه های بین المللی، برای ثبت دامنه های ملی شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که همگی توسط ایرنیک تعیین شده اند . بدین صورت تمامی کاربران برای ثبت دامنه های ملی با پسوند های مختلف می بایست ابتدا قبل از هر اقدامی نسبت به عضویت در این سایت و ثبت یک شناسه ی نیک باتوجه به نوع پسوند دامنه ای که نیاز به ثبت آن دارند نمایند. این شناسه رایگان می باشد و برای ایجاد آن نیاز به پرداخت هزینه و صرف زمان زیادی نخواهید داشت.

نحوه ی تغییر DNS دامنه در ایرنیک :

برای تغییر مراحل زیر را انجام دهید :

1.در ابتدا می بایست وارد کنترل پنل دامنه های خود در ایرنیک شوید. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید می توانید از آموزش نحوه ورود به کنترل پنل دامنه ها در ایرنیک استفاده نمایید و وارد قسمت تنظیمات دامنه ی خود شوید.
2.سپس در صفحه ی تنظیمات دامنه از قسمت « سامانه ی نام دامنه (DNS) » بر روی دکمه ی « ویرایش ردیف های کارگذاری نام و میزبانی دامنه » کلیک نمایید.

 

 آموزش تغییر DNS های دامنه در ایرنیک

  1. در صفحه ی کارگزار نام و میزبانی دامنه از قسمت « تنظیمات سامانه ی نام دامنه (DNS) » در بخش « کارگزار دامنه (NS Record) » مشابه تصویر در ستون نام کارگزار، ردیف های 1 و 2 را با DNS های مورد نظر خود تکمیل نمایید.
  2. در آخر بر روی دکمه ی « اعمال » کلیک نمایید تا تنظیمات ذخیره شوند.
 
 

نکته 1 : برای رکورد های معمولی نیازی به وارد نمودن IP در ستون « IP کارگذار » نمی باشد. در مواقعی که از یک دامنه ی .ir بعنوان رکود NS استفاده شود لازم است تا IP سرور نیز وارد شود.
نکته 2 : تغییر DNS های دامنه های ملی فقط از طریق پنل کاربری ایرنیک قابل انجام می باشد.
نکته 3 : پس از تغییر DNS های یک دامنه، برای ست شدن صحیح DNS ها و اتصال دامنه به صورت کامل به هاست بین 4 تا 6 ساعت زمان نیاز می باشد.

Amin Javanmard 8 May 2019 دیدگاه 4 دامنه

دیدگاه خود را بنویسید