021-91300510

تماس رایگان

کنترل پنل هاست ویندوز

کنترل پنل هاست ویندوز

کنترل پنل  هاست ویندوز

نگاهی جزئی به انواع کنترل پنل های شناخته شده در حوزه هاستینگ

کنترل پنل های هاست ویندوز

کنترل پنل های هاست ویندوز

کنترل پنل چیست ؟

کنترل پنل در هاستینگ شامل نرم افزاری تحت وب است که امکان مدیریت و تغییرات مختلف را بر روی فضای هاستینگ شما مهیا می سازد. در واقع می توان گفت Control Panel بخشی از واسط گرافیکی کاربر در ویندوز و یا لینوکس است که اجازهٔ مشاهده و تغییر از طریق برنامک‌ها، در مواردی چون افزودن و پاک‌کردن نرم‌افزار، کنترل حساب‌های کاربری، تغییر گزینه‌های دسترسی و یا ایجاد آدرس الکترونیکی و در مجموع مدیریت فضای هاستینگ را فراهم می‌سازد.
web hosting control panel ها به دو دسته ویندوزی و لینوکسی تقسیم بندی می شوند. امکاناتی که یک کنترل پنل مدیریت سایت به کابر می دهد بسته به نوع آن در انواع مختلف متفاوت است اما عموما کنترل پنل ها امکاناتی از قبیل: امکان مدیریت فایل ها، ساخت اکانت FTP، ساخت و مدیریت ایمیل ها، تنظیمات مربوط به dns های دامنه ها و زیر دامنه ها، ساخت و مدیریت زیر دامنه ها، طراحی و تغییر صفحات وب و نصب نرم افزارهای تحت وب ، ساخت و مدیریت دیتابیس و تهیه و بازگردانی بکاپ و …. را دارند. یکی از مهم ترین دلایل استفاده از کنترل پنل ها تقسیم سرور به بخش های کوچکتر از لحاظ سخت افزاری و نرم افزاری و به اشتراک گذاشتن آن بین کاربران می باشد.

میزبانی ویندوز بیشتر برای کسانی مناسب است که قصد استفاده از اسکریپت های asp یا asp.net و یا بانک اطلاعاتی (database) مایکروسافت یعنی همان sql server را داشته باشند.سرویس های هاستینگ ویندوز به دلیل رایگان نبودن ویندوز و نرم افزار های تحت آن و نیاز به خرید لایسنس برای آنها، نسبت به سرویس های میزبانی لینوکس قیمت و هزینه بیشتری دارند.

نمونه هایی از پنل های میزبانی ویندوز

Helm

نرم افزاری محصول شرکت پاراللز ، کاربرد این نرم افزار مدیریت بر امکانات هاستینگ می باشد و به بیان دیگر، هلم کنترل پنل هاست می باشد. این کنترل پنل فقط بر روی سرور های ویندوز وجود دارد و با سایر سیستم عامل ها سازگاری ندارد. به دلیل توسعه این نرم افزار با استفاده از تکنولوژی ASP.NET ، عملکرد آن بر روی سرورهای ویندوز بسیار بهتر از سایر کنترل پنل های مشابه که با تکنولوژی های دیگر اجرا شده اند است.

کنترل پنل های هاست ویندوز

Hosting Controller

این کنترل پنل قابلیت پشتیبانی از چند زبان را دارد و همچنین مدیریت از DNS, ODBC را داراست. علاوه بر این امکان آمار گیری و مدیریت ایمیل و پوشه ها، پشتیبانی برای ثبت دامنه، پوسته های قابل برنامه ریزی از دیگر امکانات این کنترل پنل است.

کنترل پنل های هاست ویندوز

Extend

این کنترل پنل دارای امکانات بسیاری است که مهم ترین آنها در زیر لیست شده اند: امکان backup & restore گرفتن از وب سایت خود، امکان بلوک کردن IP address، دسترسی به سرور در امنیت بالا و . . .

کنترل پنل های هاست ویندوز

Plesk

نرم افزاری است از محصولات شرکت swsoft (این شرکت بعدها در سال 2007 نام خود را به Parallels تغییر داد). hگرچه این کنترل پنل امکان نصب بر روی هر دو سرور لینوکس و سرور ویندوز را دارا می باشد اما بیشتر روی سرور ویندوز اجرا می شود. این کنترل پنل دارای محیطی ساده برای مدیریت منابع سرور می باشد و بسیار کاربر پسند است. پنل پلسک دارای امکانات بسیار پیشرفته ای جهت مدیریت بر هاستینگ اختصاصی و میزبانی اشتراکی و مجازی می باشد. بسیاری از برنامه ها بر روی این سرور قابلیت تنظیم و نصب خودکار را دارند.

کنترل پنل های هاست ویندوز

حمید محمدی – جوان سرور

تیم توسعه و تحقیق جوان سرور 21 November 2015 دیدگاه 4 ویندوز

دیدگاه خود را بنویسید